Wieczór Pieśni Patriotycznych

15 listopada w naszej bibliotece odbył się Wieczór  Pieśni Patriotycznych i Wojskowych z udziałem czytelników i przyjaciół biblioteki. Wieczór i nastrój ogniska sprzyjał poddaniu się urokowi melodii z tamtych lat. Wspólnie śpiewaliśmy utwory bardzo popularne -„Wojenko, wojenko”, „Czerwone maki”, jak i te powoli odchodzące w zapomnienie -„Marsz pierwszego korpusu”. Jesteśmy silnie związani z Polską tradycją. Podniosła atmosfera wielkiej rocznicy  100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę udzieliła się wszystkim. Była to kolejna wspaniała lekcja współczesnego patriotyzmu.

 

 

Wapno dla Niepodległej

 „O ziemio polska!

Ziemio trudna i doświadczona!

Ziemio piękna!  Ziemio moja!

Bądź pozdrowiona…”

Jan Paweł II

08 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się  uroczysta akademia z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę  Niepodległości. Program artystyczny został przygotowany przez pracowników i czytelników biblioteki.

Był to montaż słowno – muzyczny „Wapno dla niepodległej” mówiący o odzyskaniu niepodległości przez Polaków.

Apel rozpoczął się wystąpieniem pani dyrektor biblioteki Danuty Kaczmarek. W przemówieniu zawarte było przywitanie wszystkich zebranych i  podkreślenie jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykłe święto, obchodzone co roku 11 listopada. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą poprzedziło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie, interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uwagę przyciągała piękna dekoracja i odświętny strój występujących. Zainteresowani w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości. Godny strój, biało czerwone opaski na przedramieniu, prawdziwa powaga i zaangażowanie, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz naszego patriotyzmu. Współczesny patriota, to nie tylko człowiek stojący w obronie kraju, podczas wielkich zagrożeń, ale to również człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Jego wyrazem jest  uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.

 

Narodowe Czytanie 2018

     Narodowe Czytanie za nami. Wapno po raz trzeci uczestniczyło w Narodowym Czytaniu, ogólnopolskiej akcji publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Tegoroczną lekturą, wybraną podczas internetowego głosowania, została powieść „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a Patronat Honorowy objęła Para Prezydencka. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Prezydent RP wystosował przesłanie zachęcające do organizowania Narodowego Czytania w oparciu o powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Tegoroczna akcja ma na celu zarówno promowanie czytelnictwa, jak i uczczenie tego niezwykłego jubileuszu.

Czytaj więcej: Narodowe Czytanie 2018

"Leśne Opowieści - bardzo ważnej treści" teatr Pomarańczowy Cylinder

12 czerwca nasza Biblioteka gościła aktorów z Fundacji "Pomarańczowy Cylinder" z Torunia, którzy przedstawili dzieciom  przedszkolnym spektakl teatralny pt.: "Leśne Opowieści". Cały spektakl stworzony był z trzech zabawnych skeczy-etiud. Przez zabawę z dziećmi aktorzy pokazali dużo ważnych leśnych prawd, które jak się okazuje są bardzo uniwersalne i obowiązują, także w ludzkim świecie.
Dzieci przeniosły się  do zwariowanego lasu, gdzie zwierzaki miały do opowiedzenia kilka ciekawych historii, a każda z nich kończyła się pouczającym morałem. Głównym konferansjerem w spektaklu był sympatyczny i mądry kruk Karol. Obok niego wystąpili także miś, zając, pszczółka i inne leśne owady oraz cała rodzinka wiewiórek. Przybył także bardzo miły gość z innego kontynentu. Dzieci miały okazję posłuchać leśnej gitarowej ballady o tolerancji i przyjaźni.

Czytaj więcej: "Leśne Opowieści - bardzo ważnej treści" teatr Pomarańczowy Cylinder 

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ DLA NIEPODLEGŁEJ

W sobotni poranek 02 czerwca 2018r, w Wapnie zrobiło się pomarańczowo, a wszystko to za sprawą trzeciego rajdu ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Wapno. Jest to akcja ogólnopolska, w której biorą udział bibliotekarze, czytelnicy, miłośnicy książek i rowerów, przejeżdżając przez okolice mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach. W tym roku przejazd dedykowany był NIEPODLEGŁEJ. Pomimo „afrykańskiego upału”, na starcie stawiła się liczna grupa uczestników – 41 osób.

Czytaj więcej: ODJAZDOWY  BIBLIOTEKARZ  DLA  NIEPODLEGŁEJ

(Do)wolność czytania

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek ma na celu zwrócenie szerokiej opinii publicznej na rolę bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym. Co roku akcja ma inne hasło promujące czytelnictwo oraz popularyzację różnorodnych form pracy z czytelnikiem.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek obchodzony był pod hasłem „(Do)wolność czytania”. 
     Z tej okazji gościliśmy u nas przedstawicieli jednostek samorządowych z życzeniami. Przygotowaliśmy  lekcje biblioteczne  dla dzieci  z przedszkola pt: „Książka moim przyjacielem”. Maluchy poznały zasady korzystania z księgozbioru i biblioteki, zobaczyły różne kształty książek, poznały bohaterów bajek,  dowiedziały się o tym, jak należy szanować książki.

Czytaj więcej: (Do)wolność czytania

Konkurs „ Pięknie czytam”

26 kwietnia odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klas I – III pt: „Pięknie czytam”. XIV edycja konkursu poświęcona była Adamowi Bahdajowi z okazji 100 rocznicy urodzin.
Każdą klasę reprezentowały trzy osoby. Zadaniem uczestników było przeczytanie fragmentu utworu przygotowanego wcześniej. Komisja oceniała tempo, dykcję, płynność i poprawność czytania. Po trudnych obradach jury w składzie: B. Dziergas, D. Kaczmarek, E. Mieczkowska, oficjalnie ogłosiło wyniki konkursu oraz wręczyło dyplomy i nagrody.

Czytaj więcej:  Konkurs „ Pięknie czytam”

Naszym organizatorem
jest:

GMINA WAPNO


„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”


Fundacja Orange dla Bibliotek

Bezpłatny Internet
Licznik odwiedzin

Użytkowników:
1
Artykułów:
55
Odsłon artykułów:
148818