Wapno dla Niepodległej

„O ziemio polska!

Ziemio trudna i doświadczona!

Ziemio piękna!  Ziemio moja!

Bądź pozdrowiona…”

Jan Paweł II

08 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się  uroczysta akademia z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę  Niepodległości. Program artystyczny został przygotowany przez pracowników i czytelników biblioteki.

Był to montaż słowno – muzyczny „Wapno dla niepodległej” mówiący o odzyskaniu niepodległości przez Polaków.

Apel rozpoczął się wystąpieniem pani dyrektor biblioteki Danuty Kaczmarek. W przemówieniu zawarte było przywitanie wszystkich zebranych i  podkreślenie jak ważne jest dla nas Polaków to niezwykłe święto, obchodzone co roku 11 listopada. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, którą poprzedziło wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie, interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uwagę przyciągała piękna dekoracja i odświętny strój występujących. Zainteresowani w skupieniu obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji tej uroczystości. Godny strój, biało czerwone opaski na przedramieniu, prawdziwa powaga i zaangażowanie, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz naszego patriotyzmu. Współczesny patriota, to nie tylko człowiek stojący w obronie kraju, podczas wielkich zagrożeń, ale to również człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Jego wyrazem jest  uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.